Nebát se ale modlit.

sobota 26. září 2015

Jordánsko s02e04 - Madaba

Mysleli jsme, že cestou z Wádí Mudžíb uděláme jen takovou malou odbočku a jsme tam. Nakonec jsme se šplhali klikatou cestičkou jordánskou pouští asi čtyřicet minut. Ale aspoň jsme viděli venkov: poušť, kameny, beduínské vesnice, děti toulající se několik kilometrů od nich, farmy ovocné, viniční i olivové, nádhernou krajinu.

víno v poušti

beduínská vesnice

krajina

Madaba je ještě o něco míň pěkná než Aqaba...

Ale našli jsme tam super hospodu, kde měli i pivo a víno.

Až jsme skoro nestihli otvírací dobu řecko-ortodoxního kostela,...

..., kterej je sám o sobě pěknej...

...tak jako normálně pěknej...

...takových už jste pár viděli...

jenomže na jeho podlaze je TOTO. Mozaiková mapa Svaté země z roku 560 n.l. Je hodně poničená, ale i tak nádherná.

Tohle zbylo z původní mozaiky složené ze více než dvou milionů barevných kousků. Zobrazuje Svatou zemi od Středozemního moře po Moábskou poušť (západo-východně) s nejvýchodnějším viditelným bodem - hradem Kerakem a od Galilee až po nilskou deltu (delta Nilu je na obrázku úplně vpravo - mapa je orientovaná jakoby z pohledu z jeruzalémských kopců).
Loď na mrtvém moři. Figurální motivy zničili Umajjovci v osmém století.

Lev loví gazelu na břehu Jordánu.

Největší pecka je samozřejmě zobrazení Jeruzaléma. Jsou na něm vidět obě římská carda, chrám Božího hrobu s tehdy ještě stojící zlatou rotundou i chrám na Sionu. Chrámová hora tam vidět není. Zřejmě to řecké mnichy nezajímalo tak moc.

Jeruzalém a okolí. Nejstarší zobrazení Svaté země na světě.
Tím končí seriál o naší čtyřdenní výpravě do Jordánska. Snad budu mít brzy čas vrátit se k seriálu o Jeruzalémě. Ale je to spíš přání než reálný odhad. Moc práce. :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat