Nebát se ale modlit.

středa 23. září 2015

Jordánsko - s02e01 Ammán

Přijela babička, pohlídala děti přes dny volna na Roš Hašana a my (po nejmíň osmi letech) jsme s Jakubem vyrazili na výlet s baťužkama na zádech.
Jih Jordánska jsme dali na jaře s dětma, teď na nás čekal střed.
Z Jeruzaléma cestou k Mrtvému moři, přes Allenby bridge hraniční přechod (King Hussein bridge z druhé strany), taxíkem do Ammánu.
Tu je fotoromán z cesty:
Začali jsme v Ammánu prohlídkou Citadel Hill. Klasika středního východu. Na zbytcích helénistických památek stojí trosky římských staveb, těsně vedle byzanstkých paláců, unajjovské cisterny, mamlúcké obchodní čtvrti, vše obehnané hradbami, které naposledy opravili Osmani. Má to svoje kouzlo. :-)

Město Ammán takhle svrchu vypadá docela fajn. Vzadu na horizontu vlaje vlajka Hašemitského království Jordánska, která byla donedávna největší vlajkou na světě. Má šedesát metrů na šířku a třicet metrů na výšku.


Umajjovský palác guvernéra - exteriér.

Interiér umajjovského paláce - vstupní část.

Trosky Héraklova chrámu. Moc pěkný.
My dva hodný lidi.

Na Citadel Hill je i maličké archeologické muzeum, které vypadá jak takovej větší dějepisnej kabinet, ale ve vitrínách tam mají neuvěřitelný věci.


Do takových sarkofágů se pohřbívalo zhruba ve třináctém až sedmém století před Kristem. Zajímavý je, že tam spolu byli třeba tři kostry dohromady.

S mrtvýma dětma na druhou stranu pěkně šup do džbánu. 


Popisek je v popisku na fotce :-P


Paní si fotí tisíciletou vykopávku ze štaflí. Bezpečnostní opatření jsou dostatečná, strejda vedle na ní pevně dohlíží.

Ammán v noci. Taky svrchu. Takhle vypadá nejlíp. (Ono to neni špatný místo - rozhodně vypadá líp než jiný města v Jordánsku, třeba. I atmosféra je tu, dejme tomu, kosmopolitnější. Nebylo mi tu třeba tak nepříjemně jako v Aqabě. Ale jsou i hezčí místa na světě.)

Citadela v noci.

Hrdinové našeho výletu - Martina a Petr Hladíkovi, t.č. velvysláni zastupovat Českou republiku v Jordánském království. Patří jim obří dík za vše - oni vědí. ;-)

Další díl bude z Wádí Mudžíb. Zaručuju, že to bude zábavný. :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat