Nebát se ale modlit.

pondělí 25. srpna 2014

Tak sirény už taky umíme

Jak se to říká - šedá je teorie, zelený je strom života.
Teoreticky víme, že mám mít sbalenou tašku s dokladama a vodou a že máme cca minutu a půl na to, abychom po zaznění sirén doběhli do krytu. Dá se to stihnout. Když jste celý den v běžeckých botách zakleklí ve startovních blocích, to pak jo.
Jenže poslední dny nám to tady Iron Dome kosil nad hlavama minimálně dvakrát denně, žádný sirény nehoukaly, jen aplikace v mobilu...


... když jsme třeba v pátek šli večer k moři na západ slunce, bouchlo to vysoko nad nacpanou pláží, všichni zvedli hlavu k obloze, udělali si selfie s bílým mráčkem a vrátili se k šábesovým radovánkám. My taky.

V noci je tady ještě pořád kolem 25°C - děti spí v posteli nahé, já v průsvitné košilce, Jakub jak kdy - trenky jsou maximum. Čili, když se v půl deváté ráno rozhoukají po celém širokém okolí sirény, zatímco naháči snídají a já ještě trochu v posteli přemýšlím, najednou se vám tak nějak stane, že těch devadesát sekund není dost. 
Mno, už jsme měli promyšlený a domluvený dopředu plán B - okna všechna otevřít, svolat naháče, sednout na zem z vnější strany koupelny a čekat, až to pomine. Děti prošly cvičením CO od nás obou, ani se vlastně nebály, jen měly zvídavé dotazy, kdy už můžou zpátky ke snídani a pohádkám. Sirény pominuly, rána žádná, bylo to divný. Jakub cvičně pozdržel děti při zemi ještě tři minuty a odpřednášel jim, že to se musí a pak pár kapitol z balistiky... no a nic. Šlo se zpět na pohádky. Chtěla jsem si o tom všem ještě chvíli v ložnici popřemýšlet, ale vyrušila mě sms od Jerusalem Post: "The rocket sirens which sounded in the Tel Aviv area on Monday morning were false alarms, the IDF confirmed.Sirens were heard in Tel Aviv, Herzliya, Ramat Hasharon and Ra'anana."
Tak falešný alarm. Tady se vážně nedá spát. Mno ale - měli jsme krásný víkend: Ben vymyslel, že se pojede do Jeruzaléma - bůhvíproč ho baví nocovat v syrsko-ortodoxním klášteře. Tak jsme jeli, navštívili nejdříve Biblical ZOO in Jerusalem...


...pak se ubytovali a vyrazili do podvečerního, večerního a nočního Jeruzaléma, kde člověk nepotkal turistu, jen samé místní, jak zavírají obchody, uklízejí restaurace, spěchají na modlitbu ke Zdi nářků...


K Jakubově nedocenitelné expertize už patří i schopnost objednat si (a briskně obdržet) pivo v arabské čtvrti starého města a sehnat na ulici sahlab (sladká kaše s oříšky a rozinkami) pod třicet sekund.
Bylo to moc hezký. Nebojte se o nás. Je nám fajn. IDF nad námi bdí. :-)
Good night and good luck.

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Drzime palce a myslime na vas !

Anonymní řekl(a)...

Obdivuji vás, protože já mám sevřený žaludek, jen to čtu. Opatrujte se !!! máma

Anonymní řekl(a)...

Moc na Vás myslím, držte se!!!

Amelie řekl(a)...

Nebojte se o nás..správná poznámka... Myslíme na vás.

Okomentovat