Nebát se ale modlit.

pondělí 2. září 2013

Stará Jaffa, bleší trh a přístav

Jezdit každé ráno s malým školáčkem 23 km není žádný med. Ale jezdit do Jaffy, to už dost velkou část tohohle ranního martyria vyvažuje.
Zatímco Tel Aviv byl postaven na místě, kde ještě na začátku dvacátého století nebylo skoro nic. Jaffa je na svém místě už pěkně dlouho.

 Dokonce někteří tvrdí, že její jméno je odvozeno od Jefeta, jednom ze tří Noemových synů, který Jaffu postavil 40 let po biblické potopě. V 15.stol.př.n.l. dobyl město faraon Thutmos III, který to mimochodem provedl tak, že ukryl své vojáky do obřích košů, které pak daroval kanaanskému králi (se alespoň se Prylid na závěr trójské války měl čím inspirovat...) Jestli ale teď budu pokračovat v historickém výkladu, nestihnu vám napsat, jaké to je na blešáku. Slíbila mi ho ukázat Markéta, které jsem, přiznám se, absolutně vůbec nevěřila, že vstane ráno před osmou, když je svobodného povolání a nemusí. Ale vstala. :-)
Sraz byl kousek odsud, a protože ani prodejci na blešáku nejsou zas taková ranní ptáčata, nejdřív se jde na kafe a pozorujou se zarostlí pánové s lýkovýma taškama z Ikey, jak vytahujou veškerou veteš, co kde našli. Jako "Flea Market" se označuje část staré Jaffy - několik shluklých uliček mezi dvěma rušnými silnicemi. Skutečně divokým prodejcům patří malé náměstíčko uprostřed, zbytek čtvrti obsadili designéři, nábytkáři, návrháři, truhláři, stánkaři, šperkáři - všichni ti, ve kterých se fantazie a kreativita spojuje s obchodním talentem. Na zablešeném blešáku jsem trochu ztratila soudnost a zapomněla jsem fotit (napravim), ale v zásadě tu můžete sehnat: obnošené boty, obehrané hračky, stříbrné příbory, lesklé šaty z osmdesátek s vycpávkami v ramenou, záclony, paličkované dečky a ubrusy, tepané umělecké předměty, tuny bižuterie, magnetofonové kazety, psací stroj, tři tuny svícnů, oblečení z druhé ruky, starožitné nádobí, pro které by pražští antikváři klidně i letěli přes moře, šminky, náhradní součástky do starého gramofonu, deset tisíc tun dalšího haraburdí. Tohle je můj první úlovek, který jsem si sice vyhlídla, ale usmlouvala (na půlku) mi ho Markéta. 55Kč, asi tak...
A teď už genius loci toho malebného okolí, teda...


Jak si tenhle pán s natřískanou garáží, kde absolutně nemůže vědět, co má v jejích útrobách, vydělal na Rapida, nevim. Asi ani nechci... ;-)
Když už jsme měly haraburdí tak příjemně akorát, pustily jsme se do kopce na jaffskou vyhlídku:
kde jsem byla vyfocena, aby mi prý čtenáři blogu uvěřili, že existuju.

Interiér kostela sv.Petra byl zavřený, ale jestli se tam někdy dostanu, vyfotím vám výjev, který je tu prý vyobrazen. Znázorňuje vidění svatého Petra, kterému Bůh říká, že nemá dělat rozdílu mezi židy a nežidy a mezi košer a nekošer. Zásadní moment v odklonu raného křesťanství od judaismu.

 Markéta musela samo porovnat ceny místní šperkářky s cenami svých prací.

 Do těchhle dvířek jsme vlezly...
 ... prolezly shodištěm...
 chodbou...
 ...dvorkem...
 mnoha domácností ve staré Jaffě...
 Směr udržíte snadno: víte, že k přístavu se půjde pravděpodobně dolů...


 Láhev s vodou, dvěma skleničkami a nápisem "Serve yourself", uvnitř obchod s grafikami.
 A přístav je tu.
 Nádherné místo: ve vzduchu je cítit sůl, ryby, kafe, po poledni asi i maso z grilu...

Od posledního plánu blíže: nejstarší Jaffa, středně stará Jaffa, nejnovější Jaffa - budova vpravo je sídlem nové televize i24 news. Stojí hned na promenádě u vody, na vnitřním ochozu nad třemi paralelně vysílajícími studii mají pořád otevřená okna na moře... Takovej newsroom by se mi taky líbil.
Výlet zakončen stylově: Primátorem.

Tak příště!

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Jenom jsem nepochopila toho primátora, ale jak tě znám, bylo to asi pivo, ,žé ???
mamulka

Marketa Zuares řekl(a)...

Pivko,ano....no musely jsme po narocne ture trochu svlazit hrdla:)))))

Okomentovat