Nebát se ale modlit.

pondělí 16. září 2013

Den smíření a servisování jízdních kol

Jom Kipur je nejsvětějším dnem židovského roku, lidé ho tráví v intenzivních modlitbách, říkají mu šabat šabaton (šabat šabatů). Den, kdy Bůh odpustil Izraeli zhotovení zlatého telete. Den, kdy se Abrahám obřezal a uzavřel tak smlouvu s Bohem. Den, kdy se uzavírají kniha smrti, kniha spravedlivých a prostřední kniha. Den, kdy Bůh rozhoduje o každé duši, kam patří. Den kdy se začíná nanovo, další rok, s čistým štítem.

V moderním Izraeli průběh dne hodně závisí na tom, jak moc je člověk nábožensky založený, nicméně v synagoze se v Den smíření pravděpodobně objeví i ten, koho tam jinak celý rok nevidět. A šance na hluboké rozjímání je dána každému.
Od západu do západu slunce (celkem 25 hodin) nevysílá radio ani televize...


Ani video-on-demand nefunguje...


 Zprávy na serverech jsou staré více než 24 hodin...


A zavřené je všude úplně, úplně všechno. Včetně třeba benzínek, jelikož nejsou potřeba. V celé zemi se totiž nesmí ani řídit auta.


Některé výtahy dokonce jezdí hezky patro po patru, aby věřící nemuseli mačkat knoflíky, neb nesmí manipulovat s elektřinou. Což se samozřejmě týká těch, kteří jsou více nábožensky založení.
Ti ostatní vyrazí na prázdné dálnice:

Až teprve hodinu po západu slunce se život v zemi vrátí do normálních kolejí, lidé v bílém oblečení vyjdou ze synagog a nakopnou auta, autobusy, otevřou večerky, benzínky, začnou vysílat.

Je to zvláštní, fakt zvláštní atmosféra, když v celém městě ustane hluk, ruch a shon. Přála bych vám to zažít.
A ještě jedna věc: my jsme s Jakubem chvilku rozjímali a pak jsme propásli termín vyřízení voličských průkazů. Jste v tom sami, kamarádi, my se letos nepřipojíme. Nezávidíme vám to.

Žádné komentáře:

Okomentovat