Nebát se ale modlit.

neděle 4. srpna 2013

◙ i24 news

Začala jsem koukat na novou izraelskou televizi i24 news, zpravodajský kanál paralelně vysílajíci v angličtině, arabštině a ruštině. Sleduju teda samozřejmě anglickou mutaci.
Světovými médii je nová televize považována za izraelskou odpověď na katarskou al-Jazeeru, která se za posledních, dejme tomu, deset let vyšvihla na uznávané světové médium rovněž s anglickou mutací (ponechávám stranou, že na její agendu má emírův palác pořád dost zásadní vliv: viz například jeji podpora islámskému bratrstvu v Egyptě, kvůli které jí odešla nezanedbatelná část zaměstnanců). Nuže: i24news se brání tomu, že by sledovala jakékoliv konkrétní politické cíle či prosazovala něčí politiku, argumentuje mimojiné tím, že hodlá 70% prostoru věnovat tématům ze světa a 30% tématům z Izraele a Palestinských území. Dneska (vysílají pátý den) to teda měli tak pade na pade (jestli vůbec), ale stopky jsem neměla, pocitově. Moje poznatky: Moc hezký dokumentík o ženách v Ramallahu, absolutně nejlepší repka o bezpečnostní situaci na normální ulici v Iráku, co jsem viděla za hodně dlouhou dobu a pak hodně dokolečka kolovrátek nepřestříhaných neobměněných zpravodajských desetiminutovek, ty  byly celkem nuda. 

Ale: je skvělý, jak jim to vysílání ještě voní nadšením a novotou. Moderátoři neustále hovoří do vypnutých kamer a ty zapnuté je tak mají z profilu, různě se ošívají, jsou rozpačití, nezkušení. A víte, co s tím dělají? Dělají z vtipných momentů, nepodařeností a zmatků jednotlivých moderátorů střiháky a těmi pak promují přislušné pořady. Je to geniální. Okamžitě si spojíte moderátora s pořadem do jedné značky (vykroucený princátko má kulturu, drzá holka s křivou pusou analýzy a velké rozhovory, vykulenej zrzek se silným izraelským přízvukem má sport, týpek s vousama a pleší s židovsko-hispánským jménem má ekonomiku) a hlavně: okamžitě k nim máte vztah. Najednou jsou to mnoharozměrné nedokonalé lidké bytosti, které škrtí kravata, škrábe v krku, které ve vysílání kašlou, posuňkují na kameramana nebo mluví s režisérem - které vás něčím iritují a něčím zajímají. Moderátorky jsou oproti českým o dost míň opečovávané, skoro bych řekla, že se ne/líčí a ne/češou samy a o jejich garderobu se stará nějaká zapšklá paní z ortodoxní komunity. Ty saka jsou teda děs. Ale divácky z nich mám pocit nějak lepší. Baví mě tou nedokonalostí. Není to nádherný plakát, který i otázku "tak nám, Jendo, řekni, jak to na místě vypadá právě teď" pokládá ze čtecího. Jsou to lidi, který do toho obývaku fakt prolezou. K drzý holce s křivou pusou jsem si za dnešní odpoledne vyloženě vytvořila vztah a příště budu dávat pozor, kdy se ten její pořad vysílá a budu si jí pouštět. Ta se s tim nemaže. Má ve studiu dlouholetého izraelského diplomata v USA, odborníka na izraelsko-palestinský konflikt a pokládá mu otázku stylem: "helejtese, já jsem vždycky říkala, že Palestinci na stejném hracím stole hrajou backgammon zatímco Izrael šachy." Pán kulí oči, jestli teda to je otázka, nebo co to má jako bejt, kouká, že holka už to asi moc nerozvede, tak se nadechne a pokouší se na to naskočit a vystřihne docela pěknou odpověď, ve které docela pěkně popíše dlouhodobé cíle obou stran. Celý mě to prostě baví, doufám, že jim ta neotesanost, drzost a přímost vydrží dlouho. Ale moc tomu nevěřim.

Žádné komentáře:

Okomentovat