Nebát se ale modlit.

čtvrtek 18. července 2013

* Sabra

Sabra (צבר) je vlastně kus kaktusu. Plody opuncie. Sabra se taky říká mladému Izraelci, příslušníkovi generace, která se do Izraele nepřistěhovala, ale už se v něm narodila. Sabra (jako ty plody opuncie) se normálně prodává mezi ovocem a dá se jíst. Ten příměr s novou generací Izraelců vyplývá z analogie, že plody, stejně jako prý lidé, jsou na povrchu tvrdé a pichlavé a uvnitř sladké a jemné. Moc se mi celá tahle hříčka líbí, říkala jsem si, že taky budou mít kluci přednášku, tak jsem jedno balení koupila, milé sabry totiž vypadaly, že mají všechny trny ohlazené.
Když jsem je doma vysypala na misku a napíchala jsem si ruku první dávkou neviditelných minitrnů, až mi zatrnulo (!), jak se mi vynořila vzpomínka z dovolené v Izraeli před osmi lety. Tenkrát jsme si s kamarády taky sabry koupili z podobně jemnodušních důvodů, uložili je na zadní okýnko auta a při prvním dobržďování červené na křižovatce se sabry vykutálely a mně a Káče se postaraly o zábavu na zbytek výletu, kdy jsme si navzájem z lopatek vytahovaly ty malé mrchy, co skoro nejsou vidět, ale píchaj strašně nepříjemně. Je to hnusný, blbý, nechutný ďáblovo ovoce.Jen projdu okolo, už mám plnou ruku trnů - podle mě snad ty trny uměj i vystřelovat na dálku nebo co. 
A ten příměr se mi taky kdovíjak nepozdává. Znám teda, pravda, zatím jen jednu (jednoho) sabru a to neni zdaleka takovej ksindl, jako tohle ovoce, ktery stejně uvnitř chutná jako zkaženej meloun.

2 komentáře:

Vespra Montenegro řekl(a)...

Miluji zelený čaj s opuncií to jojojo, ale jinak moc dobře vím jaká je to potvora. Auauau

Michaela Stěhulová řekl(a)...

Dobrý je servírování v Maroku. Tam si stoupneš k vozíku u pána s opunciema, šoupneš mu pár dirhamů a on loupe a podává ti jen dužninu určenou ke konzumaci :)

Okomentovat