Nebát se ale modlit.

neděle 21. července 2013

◘ Něco málo architektury

Stalo se mi, že mi pár lidí po zhlédnutí fotek z Izraele říkalo: "A to je to tam pěkně zelený, to já myslel, že je tam samej písek..." A tak jsem si řekla, že fotek není nikdy dost a cestou z večerky na kole jsem nafotila aspoň nějaké domy v našem okolí. Teda v sousední čtvrti, tam je co fotit - snad to z toho iPhonu dost vyleze...
Herzliya Pituah je v podstatě taková fajnová čtvrť, ...

... když tak nad tím přemýšlím, asi nejfajnovější z celé telavivské oblasti.

Jsou tu domy těch nejbohatších...

ambasády. Americkou jsem si netroufla vyfotit, páč má vrátnici s vojáčkem, který by se jistě ptal, a taky dvoumetrovou zeď, přes kterou je vidět tak asi půlka horního patra a americká vlajka na stožáru.

Česká ambasáda (tohle není ona) vojáčka sice nemá, ale zeď jo a bude se opravovat, tak místo toho další vilky zbohatlíků...
Tohle je náměstí, kde je někde i Medical Center, kde Jakubovi řezali to oko, ale já to nenašla...

Tak. To byl poslední snímek domů v Herzliya Pituah. Takhle začíná naše čtvrť:
Je taková spíš hipícko-surfařská, rozhodně ne tak napudrovaná,ale máme tu třeba mešitu, okolo které chodíme na pláž...

Původně mamlúcká stavba ze 13.století byla postavena na počest jednoho ze Saladinových důstojníků, který velmi statečně bojoval a zemřel na stejném kopci, na kterém mešita stojí. Statečný Sidna Ali v ní odpočívá dodnes.

a tohle je naše cesta k moři hned vedle ní.

Cestou od moře máme napomádovanou Herzliya Pituah daleko před sebou naši super cool sympatickou surfařskou Nof Yam jen pár kroků.
 Tak to by bylo naše okolí, z architektury Tel Avivu zdaleka nemám ty největší highlights, ale aspoň něco...

Mrakodrapy, obchody, kanceláře, národní i nadnárodní korporace, byznys prostě, no...

Ministersto vnitra, sem půjdem vyřizovat povolení k pobytu pro mě a kluky, zatím jsme tu jako turisti.

Ultramegasuperextramaxiturbohnusná telavivská radnice. Fotila jsem jí proto, že na jejích schodech (vlevo) zastřelil v roce 1995 ortodoxní student Jigal Amir izraelského premiéra Jicchaka Rabina. Nesouhlasil s Rabinovou politikou, tedy hlavně s územními ústupky palestinské straně a mírovými jednáními, které dva roky předtím vyvrcholily podepsáním dohod z Osla a za které rok před atentátem dostal Rabin, Peres a Arafat Nobelovu cenu míru. Jigal Amir  (atentátník) dostal doživotí, bylo mu ovšem umožněno se oženit, vyhrál i právní bitvu o povolení návštěv své manželky včetně sexuálního styku, teď má tak pětiletého syna, jestli dobře počítám. A celé to píšu proto, že je to všechno strašně ilustrativní, jaká tahle země je.

Tohle bych vám moc ráda napsala, kterej Gaudím posedlej architekt tohle postavil a proč, ale bohužel to nevím.
Další fota Tel Avivu určitě budou následovat. Rozloučím se bytovým komplexem za parkem Hayarkon:

Dobrou noc.

3 komentáře:

Michaela Stěhulová řekl(a)...

Ty jezdíš na kole???

Us In the Holy Land řekl(a)...

Tss tss... Heledse, to, ze nemam z kola uzeh pokazdy, kdyz nejaky vidim, sto kilaku v sedle mi neprijde jako fajn straveny den, odpruzeny vidlice nevnimam jako super namet k hovoru, to jeste neznamena, ze na tom pojezditku nejezdim! :-) notabene uz jsem tu psala, jak jsem si ho krasne vyzdobila odrazkama z Lidla... ;-)

Marcela řekl(a)...

Leni, až budeš mít nějakou možnost, morál, klid a čas (chápu, že to možná nenastane nikdy a nebudu se zlobit... :),zkus vyfotit a nějak třeba okomentovat nějakou knihovnu... zajímalo by mě to, jak to funguje u kolegů :)

Okomentovat