Nebát se ale modlit.

pátek 12. července 2013

* Nakupovani, jidlo, piti

Zatim toho kdovijak za sebou nemame krom Ikey, ruskeho retezce a mistni samosky. Tak jen heslovite: mam svou prvni slevovou kartu! Dostanete tu jako na obrazku a dva privesky na klice s carovym kodem pro ostatni cleny rodiny. Prakticke.
Pro mistni potraviny jsme doposud vyzkoumali dve pravdy: jsou neuveritelne drahe a neuveritelne kvalitni. Drahe tak, ze za 150g nejlevnejsiho salamu v akci date 23 shekelu, coz je tak minimalne 120 korun. Kvalitni tak, ze i tenhle salam v akci chutna velmi dobre. Poprve v zivote se mi stalo, ze jsem pri vyrobe omacky na testoviny z mleteho masa musela to maso trochu podlit, zadnou vodu totiz nepustilo. Mimochodem pan, ktery prisel smontovat Ikea skrin, taky testoviny dostal, i kdyz jsem za nim sla trochu s tremou...
"Na, kamo, vem si, sporak nam spravili pred pul hodinou, takze to neni nic moc, ale aspon neco..."
Chlapik kuli oci, ale vypada potesen ( pry to neni v kraji kdovijak zvykem). Ja v domneni, ze to zkouma: "hel ani syr jsem do toho nedala, takze co ja vim, by to mohlo byt i koser..."
"Tak to je super! Jeste je to koser," hihna se na me frajirek, "Hele me to je v zasade jedno, ja koser nejim, jim i veprovy, ale diky moc. Mimochodem, stejne by to koser nebylo, protoze ted je prave tyden, kdy verici vubec nemaji jist maso..."
Uz to tady hledam pul hodiny a za boha nemuzu prijit na to, co to je za svatek. Nejvic se priklanim k variante, ze jde o konec svatku Šavu´ot (svátek týdnů). 
"Šavu´ot má připomínat chvíle, kdy byl Mojžíš na hoře Sinaj obdarován deskami Zákona. Slaví se v červnu a je spojený s obětováním prvního, ještě nepokoseného obilí v jeruzalémském chrámu. Židé o tomto svátku zdobí své domy a synagogy květy a zelení. Konzumují se hlavně mléčná jídla, což představuje čtyřicet dní strávených Mojžíšem na hoře Sinaj. Numerická hodnota slova chalav (mléko) je totiž čtyřicet. Někdy se konzumují i pokrmy z masa, ale musí se dodržet všechna pravidla košernosti. Ovšem při tomto svátku je pauza mezi masitým a mléčným pokrmem zkrácena na pět hodin. Nejčastěji se podává káva s mlékem a koláč z tvarohu, k obědu bývá tvarohový kreplech či placičky z tvarohu."
Cit: bakalarska prace Vliv nabozenstvi na stravovaci navyky, LF MUNI, Martina Stojanovičová

Pointa je takova, ze pan prisel s usmevem a prazdnou miskou a nemohl si moje koser/nekoser testoviny vynachvalit. Manzel mi pak odpoledne rekl, ze kdyz uz mame spravenej sporak, mohli bychom zacit varit trochu normalne a ne jak na letnim tabore. Ze ja blahova si nevzala remeslnika... ;-)

Žádné komentáře:

Okomentovat