Nebát se ale modlit.

sobota 13. července 2013

↔ Caesarea (Quesaryya, קֵיסָרְיָה)

Říkal nám ráno Tomáš Pojar - velvyslanec ČR v Izraeli: "Caesareu si užijte, je tam krásně, akorát v moři bacha, začala sezóna medúz, teď akorát připlouvaj, ať vás nepožahají."
Jakub s Márou už konečně dostali techniku, tak jsou celí žhaví natočit aspoň něco, s prvními záběry Izraele že tedy začnou tam. Tohle je první záběr můj, z iPhonu, nic moc. Caesarejský aquadukt.
Caesareu začal stavět král Herodes v roce 25 před Kristem jako velkolepé přístavní město. Z něj zbyly povětšinou základy, hlavně se zachoval přístav, hipodrom a amfiteátr, který je dodnes funkční a pořádají se v něm představení. Dnes jsme v areálu místních vykopávek nebyli, takže fotka z webu:
Byli jsme ale u Herodova aquaduktu (na té první fotce), kde hoši poobědvali a čekali na tatínka s Márou, až dotočí.
 Pak už došlo na oblíbené kratochvíle na pláži. Eliáš přestal být z vody hystericky šťastný pokaždé, když ji vidí, začal trochu poslouchat a učí se plavat. Beník je malej, tomu stačí louže:
Eliáš tak pěkně plaval, že nechtěl jít vůbec z vody, načež se ale potkal se zvířátkem, které ho k tomu donutilo, takže s jekotem vystřelil a než jsem mu pomohla ven, žahla mě ta mrcha taky. Omotala mi chapadlo kolem nohy.
Na pláži plakal tak hlasitě, až nám místní domorodec přišel hebrejsky vysvětlit, že na žahnutí medúzou platí jenom ocet a máme si pro něj jít k plavčíkům. Nějak jsme pochopili, co nám říká, za chvíli byl Eliáš s tatínkem zpět v dobré náladě a nakreslil vám medúzu do písku: 


Já jsem nikam nešla, páč jsem hlídala Bena v louži a jsem hrdinka, ha ha. Čili závěry z Caesarey: ležím na gauči s nohou nahoře a octovým obkladem, ale mám dojem, že pozdě bycha honit. Jakubovi se na slunné caesarejské pláži rozjela ta věc v oku, kterou už jsme diagnostikovali na zánět spojivek, naordinovali klid, kapky a brýle a uvidíme. A taky: když vám něco říká Tomáš Pojar, veřte mu. ;-)

PS: Chtěla jsem dnes taky napsat o tom, jak je Caesarea hrozně zajímavá spoustou dalších věcí. Je to třeba jediná lokalita v Izraeli, kterou spravuje soukromá společnost (společně ji založili rodina Rotschildů a tehdy zrovna vznikající stát Izrael v roce 1948). Město obklopují křižácké hradby. Taky tu je jediný důkaz existence Piláta Pontského - ale ten je v areálu s vykopávkami, kde jsme dnes nebyli, takže příště. Až budou obrázky, bude i reportáž... ;-)

1 komentář:

Vespra Montenegro řekl(a)...

Ahoj rodinko :o), každý den se těším na nové info a pěkné čtení, taky na dálku foukám ty vaše žahance jste oooobrovsky stateční. A obrázdek medůzy je fakt krásnej. Teď jsem koukala na Toulavou kameru a Objektiv a můžu ti Leni s neskrývanou upřímností říct, že tvé fotky, popisky a vůbec popis nálady si nezadajíí s tím, co jsem před chvilkou viděla, chi. Úplně z toho všeho dýchá sluníčko a pohoda ikdyž tam máte nástrahy v podobě meduz, švába, nefunkční trouby či drzé čičiny. Krásný den a vůbec hodně pohody papa

Okomentovat